yousafsarfraz07 yousafsarfraz07
  • 03-04-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $25 to buy 5 sandwiches from a vending machine. At this rate, what is the cost for 8 sandwiches?

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-04-2020

Answer:

x = 40

Step-by-step explanation:

We can use a ratio to solve

$25       x

------- = --------

5             8

Using cross products

25*8 = 5x

200 = 5x

Divide each side by 5

200/5 = 5x/5

40 =x

Answer Link

Otras preguntas

How would I explain part a?
The leader of the majority part in the House of Commons is usually Britain’s
Can someone explain this to me clearly plz
Explain the social structure of Latin America
In the human body fibrinogen is necessary for sealing cuts and stopping the loss of blood. Since fibrinogen is made of chains of amino acids it is an example of
James purchased a $205,000 home with a 30-year mortgage at 5.78%. If makes a $1500 monthly mortgage payment, how many months early will he pay off his mortgage?
PLZZZZ I ben trying and trying but I still cant get it. You are to write a five paragraph literary essay based on one of the 4 prompts and what you have read an
on which island is mt fuji located
what are four key elements of the study of economics?
Write a summary of “Tribal Nations: Climate Change Threatens Traditional Ways of Life.”