emaan99 emaan99
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

A shop sells fruit. Chen buys 2 apples and 3 bananas. He pays £2.35. How much is one banana.

Respuesta :

angelina200604 angelina200604
  • 02-04-2020

Answer:

45p a banana

Step-by-step explanation:

2+3=5

235/5=45

Answer Link
tarleyfrida120
tarleyfrida120 tarleyfrida120
  • 02-04-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

One banana cost 1.10

So the price for one banana cost 55p

Answer Link

Otras preguntas

What does it mean when the lottery machine says function suppressed after scanning a ticket
In the parallelogram shown, find the measure of ∠A.
Which position did Stephen Douglas take regarding enslavement? O Ending enslavement would be unconstitutional, but states could refuse to enforce enslavement la
How far is 75% of a 2,000-kilometre trip?
PLEASE HELP ME!!! 30 points to the first person that can answer!The area of a triangle is 225 square feet. The height of the triangle is half of its base. How m
Solve: 2|x 7|−4 ≥ 0 express the answer in set-builder notation.
Michael bought a game he will play on his computer. The scenes in the game move smoothly, but they seem a little blurry. Which two devices--either or both-might
A food Calorie (Cal) is equal to 1000 calories. True False
Form and solve an equation to find x Perimeter = 42 cm 2x - 3 Х Х 2x – 3 -
 Find the equation of the line that is perpendicular to 4 x + 3 y = 5 and goes through the point (3, –3)