kingkid2007
kingkid2007 kingkid2007
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

A store sells 4 cans of nuts for$10 .How much would it cost you to buy 3 cans of nuts?

Respuesta :

marcthemathtutor
marcthemathtutor marcthemathtutor
  • 01-04-2020

Answer:

$7.50

Step-by-step explanation:

4 cans ----> costs $10

Find unit cost:

1 can -------> costs $ (10/4)

Multiply unit cost by number of items

3 cans ------> costs $ (10/4) x 3 cans = $7.50

Answer Link

Otras preguntas

how old where you 7 years ago I was 3
select all answers that apply asap
What started the Russo-Japanese War?​
Which structures are found only in plant cells,not in animal cells?
How did Columbus react after he reached Hispaniola on his second voyage and found that his men had been killed by American Indians?
Please help me out please!!!!!!!!!
soooo I need to have this packet done by tomorrow at like 9:45 am
What is a cholangiography?
Please help me out please!!
Evaluate 3|-4| ..............................................................................