jessicamejia0716 jessicamejia0716
  • 04-03-2020
  • Mathematics
contestada

Teresa bought 16 roses for $20.64.how much did she pay for each rose

Respuesta :

moorthyathena
moorthyathena moorthyathena
  • 04-03-2020

You can do this:

20.64/16 = x/1

The numerator is the price, and the denominator is the number of roses. Using this formula, x would equal 1.29. This means Each rose cost $1.29.

Answer Link

Otras preguntas

CAN SOMEONE PLEASE HELP ME WITH THIS QUESTION?! :(
I need help I'm confused
Helppppppop meeee?!?
PLS HELP! Prompt What is exporting?
What single decimal multiplier would you use to increase by 5% followed by a 6% increase?
stats. can someone help?
This is an essay I had to write for an exam, I tried to make it as long as I could using one of those generators to fit the standards, it was difficult. can som
Help please Brainliest if Correct!!
GIVING BRAINLIEST FOR BEST ANSWER!!! In two paragraphs, explain how Vietnam’s political boundaries, affiliations, and alliances changed from the end of World Wa
A pair of listening posts is 4,000 ft apart. They both pick up a sound, but one listening post records the sound 1.5 seconds after the other listening post. Ass