avasuman avasuman
  • 03-03-2020
  • Mathematics
contestada

If 3 hamburgers cost $4.20, then how much does 1 hamburger cost?

Respuesta :

axelrollins000 axelrollins000
  • 03-03-2020

Answer:

$1.40

Step-by-step explanation:

Divide 4.20 by 3.

Answer Link
Onoriodefelix
Onoriodefelix Onoriodefelix
  • 03-03-2020

Answer:

$1.4

Step-by-step explanation:

The price of one hamburger will be equal to the total price of the hamburgers divided by the number of hamburgers .

Therefore $4.20/3

$1.4

So each hamburger cost $1.4

Answer Link

Otras preguntas

the us government has a plan in place to reduce tabacco use to the point that is no longer a public heald problem. one of the objectives is aimed at tobacco use
What is One benefit of lifelong physical activity A high physiological age
La altura h sobre el nivel del suelo (en pies) de un cohete de juguete, t segundos después de ser lanzado, está dada por h = -16t2 + 120t. ¿Cuándo estará el coh
What groups opposed the Treaty of Versailles and why?
If a nail is that does side, over time it will usually become rusty. This is because the nail -
Please help!! Will mark brainliest!!
What is the relationship between space peace in more in JFK's speech race to space​
The following items describe observational characteristics that could indicate that an object is either a white dwarf or a neutron star. Match each characterist
Which on of the following decimal s is the largest .345,33,332,35
How did women contribute to World War II efforts?