saharvall saharvall
  • 03-03-2020
  • Mathematics
contestada

Apples weigh 12 ounces each.Ronald bought 4 apples.How many pounds of apples did he buy?

Respuesta :

k0lya
k0lya k0lya
  • 03-03-2020
Answer:

48 pounds

Explanation:

Multiplied 12 times 4 which gave me the answer.
Answer Link

Otras preguntas

What is the difference between distance and displacement?
Which situation is represented by the equation? 4x + 30 = 2x + 60 A) Jill has $30 and Maddie has $60. Jill saves $2 per week and Maddie saves $4 per week. How
What two groups were involved in a major religious controversy during the 1920s?
The printing press was important in the spread of the Protestant Reformation. True False
If gas costs $3.95 per gallon at a local service station, how many cubic feet of gas can a customer buy with $50
Which answer best describes the shape of this distribution? 20 pts + screen shot
How do I figure this out??
The number of drunk driving fatalities has decreased in the last twenty-five years?
Can someone help me with this question? Thanks! How much compound interest will an account of $12,000 bear after 6 years at 3.2% APR, compounded annually? (Hint
A wooden crate weighing 2 5/16 pounds contains grapefruit weighing 24 1/2 pounds. what is the combined weight of the crate and the grapefruit?