janiyalindsey16
janiyalindsey16 janiyalindsey16
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells bags of oranges in two different sizes the 3 pound bag $4 the 8 pound bag cost $9 which cost less

Respuesta :

profarouk profarouk
  • 02-03-2020

Answer:

The 8 pounds bag

Step-by-step explanation:

Case 1 :

a pound cost 4/3

case 2 :

a pound cost 9/8

4×8 > 9×3

then

[tex]\frac{4}{3} >\frac{9}{8}[/tex]

Therefore the 8 pound bag costs less

Answer Link

Otras preguntas

\large{\dfrac{2}{7} \div 6 =}
Question • Watch Video Show Examples What is the volume, in cubic in, of a rectangular prism with a height of 8in, a width of 13in, and a length of 18in
The first step in the aerobic breakdown of carbohydrates is: a) Glycolysis b) Krebs cycle c) Electron transport chain d) Pyruvate oxidation
A triangle has a base of 4 inches and height of 6 inches. What is the area of the triangle? 10 in2 12 in2 20 in2 24 in2
Which object has a mass of about 9 kilograms?
3\sqrt{3} + \sqrt{3}
beep bop boop a. beep b. bop c. boop d. beep bop boop
I need the center of this circle ! Help me please!
4. Complete the sentences with the past of the verbs in (): a. I didn't (make) b. My friend coffee today! the day at home.(spend) c. Wallace beautiful present.
What is an example of Boolean value