castanedaanyssa002 castanedaanyssa002
  • 04-02-2020
  • Mathematics
contestada

Ingrid has $27 to buy oil paints for her painting class. Each tube of paint
costs $4. How many tubes can she buy? Do not include units in your answer.​

Respuesta :

nk57009
nk57009 nk57009
  • 04-02-2020

Answer:

6

Step-by-step explanation:

27/4= 6 3/4

That doesn't work because we need whole numbers.

24/4=6

That is the solution. For $24 we buy 6 tubes for $4 each and we have $3 left over.

Answer Link
SHAHMALARANI SHAHMALARANI
  • 05-02-2020

Answer:

6

Step-by-step explanation:

each tube of paint(one) = $ 4

(x) tube of paint = $ 27

Therefore,

x= (27/4)

 = 6.75 tubes ; which is equivalent to 6 whole tube of paint

Answer Link

Otras preguntas

evaluating expressions 24-13
What division problems equal 100
unit rate $7.95 for 5 pounds
What is the name for the rocky upper layer of the solid earth?
Twice the quantity y minus 8
If it is 2:00 pm in Havana, Illinois, what time is it in Los, Angeles, California??
The question is Simplify the Expression. I don't know what they mean 14 - 16 / 8 + 32 x 5
for homework, Brooke has 15 math problems, 5 social studies, and 9 science problems use mental math to determine how many problems she has for homework. tell w
Which statement best describes the caste system? a. social and religious classes developed after Aryans settled on the Ganges plain and later incorporated into
The equation p= 2.5m + 35 represents the price p of a bracelet, where m is the cost of the materials. The price of a bracelet is $115. What is the price of the