Jaytoblu Jaytoblu
  • 03-01-2020
  • Mathematics
contestada

A shopper bought a 12-pound bag of oranges for 18.75. What is the unit price per ounce?

Respuesta :

TaeKwonDoIsDead
TaeKwonDoIsDead TaeKwonDoIsDead
  • 08-01-2020

Answer:

About $0.10 per ounce

Step-by-step explanation:

12 pound costs $18.75. Lets find the cost per pound first:

Cost Per Pound = [tex]\frac{18.75}{12}=1.5625[/tex]

We know, there are 16 ounces in 1 pound.

We know 1 pound costs 1.5625

To find cost per ounce, we have to divide this by 16.

So,

Cost Per Ounce = [tex]\frac{1.5625}{16}=0.097[/tex]

Rounded to nearest cent, that would be 10 cents per ounce

Answer Link

Otras preguntas

A particle travels in a circle of radius 82 cm and with a centripetal acceleration of 4.7 m/s2. How long does the particle take to complete one revolution?
What is the solution: (9x+2)(4x^2+35x-9)=0
A particle travels in a circle of radius 82 cm and with a centripetal acceleration of 4.7 m/s2. How long does the particle take to complete one revolution?
What number is equivalent to 13/2
Convert the general form of the circle given into standard form. 2x^2 + 2y^2 - 20x - 8y + 50 = 0
How many flags are in this wolld ;)
where does the shadow of the shuttle in space form?
What is a synonym for sensory language?A.simileB.fluencyC.metaphorD.imagery im thinkin D?
the length L of a spring is given by L=(3/4)F + 5 where F is applied force. What force F will produce a length of 8?
how can bureaucratic personality be dangerous