Ineedhelpwithhwplzzz Ineedhelpwithhwplzzz
  • 02-01-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Alveres purchased 3 pounds of oranges for $3.45. At this price, how much do 5 pounds of oranges cost?

Respuesta :

270069378ncsd 270069378ncsd
  • 02-01-2020

Answer:

$5.75

Step-by-step explanation:

3.45 divided by 3 is 1.15. 1.15 times 5 is 5.75.

Answer Link
alexandercortes531 alexandercortes531
  • 08-03-2021

Answer:

$5.75

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A polyhedron with one pentagonal base is a
What do you know about asexuality? Do you believe that this is a legitimate sexual orientation or that some people are born with no sexual preferences?Do you th
what operation is the opposite of multiplication
What attracted Americans to sunbelt in the 50
Understanding portion control helps to avoid overeating. true false
Raphael graphed the system of equations shown. y = – 3 y = x – 0.8 What is the best approximation for
what is four x plus 2 plus y
What would be the most reliable source to consult when creating a healthy weight loss plan
Microtubules, microfilaments, and intermediate filaments make up the _____, which lies beneath the plasma membrane and provides support, movement, and shape for
what is 0.16, 6 repeating as a fraction?