stevenmartinez2008
stevenmartinez2008 stevenmartinez2008
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Olive Oil costs $8.70 per liter. A restaurant owner buys 5.6 liter of olive oil. How much does the owner pay?

Respuesta :

lucia1209
lucia1209 lucia1209
  • 01-01-2020

Answer:

$48.72

Step-by-step explanation:

5.6 liters x $8.70 per liter= $48.72 total cost

Answer Link

Otras preguntas

What should you consider when analyzing any video adaptation of a poem?
The difference of two numbers is 15. The product of the numbers is 700. What are the two numbers?
What is the value of (j - k)(5)? j(x) = 6 + x; k(x) = x^2 - 1 (j - k)(5) =
importance of Life skills​
As a salesperson, you are paid $100 per week plus $3 per sale. This week you want your pay to be at least $160. Write an inequality for the number of sales you
The chart below shows several species found in a pond ecosystem and the ph levels in which the species can survive. the normal ph of the pond is 6.5. if the ph
Within any large animal population, there is a variety of traits. And between different animal populati. ons, there is a variety of traits A. never, always B. a
Find each percent change. State whether % is increase or decrease. Original: 20 members New: 27 members
An amusement park ride has cars that move around a circular track at the rate of 16 revolutions in 20 seconds. To the nearest hundredth, the angular velocity of
Why was the timber culture act attractive to settlers