idagomez47 idagomez47
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Sheila has $47 to buy graphing pads for her math class. Each pad costs $8,
How many pads can she buy? Do not include units in your answer.

Respuesta :

v32daf v32daf
  • 03-12-2019

Answer:

5 tablets can be bought

Step-by-step explanation:

47/8= 5

Answer Link

Otras preguntas

What is a benefit of the space shuttle?
Congress consists of elected representatives, many of whom serve on congressional committees. How does a person become chairman of a committee? A. popular vote
Can someone pls help me with this.. Thanks in advance
how many inches will it be 54in by 42in
In 1950 what did schools do to kids that could not speak English
Which Supreme Court procedure involves justices hearing oral arguments and testimony by both parties in a case A judicial review B public arguments C deliberat
What was Hatshepsut's biggest problem after the crowning ceremony
SOMEONE PLS HELP WILL GIVE BRAINLIEST ANSWER IF CORRECT
Solve the proportion to determine the value of x. 4x / 15 = 60 / x
why did Laissez faire thinkers such as Smith, Malthus, and Ricardo oppose government efforts to help poor workers?