zeezee60
zeezee60 zeezee60
  • 04-09-2019
  • Mathematics
contestada

Five pounds of bananas cost $2.35. How much does it cost per pound?

Respuesta :

Jaydaraynor45
Jaydaraynor45 Jaydaraynor45
  • 04-09-2019

Answer:

The answer is 0.47

Step-by-step explanation:

You can get this answer by doing division 5 divided by 2.35 and

then you get 0.47

Answer Link

Otras preguntas

can someone pls write me a scene for a play using Contribute pleasant implore tolerate dislocate locate liberate deliberately aquarium aquatic doesn't have to b
Solve each equation.
please help me with the answer and calculation ​
activity 2: group the face!using the fb imojis above, group the symbol according to the message it conveyed. draw the fb imojis on the column they belong..PA TU
Lesson Check (4.NF.8.30) 1. Write a mixed number that is equivalent to 16/3
what way does the plot contriubte to the theme in the canoe breaker
- There are 18 different penguin species. The conservation group BirdLife International has estimated the population of 89% of them. How many species has BirdLi
What is the area, in square centimeters, of the isosceles trapezoid below?
Which sentence is the most concise? A. My mother supports the arts, including literature. B. The person from Canada has moved to Russia. C. Dana was excited to
when the teacher............come , students stood up. into correct verb​