trejohnson01 trejohnson01
  • 03-09-2019
  • Mathematics
contestada

Write a function rule that gives the total cost do) of p pounds of sugar if each pound costs $0.42.

Respuesta :

basketballgamer24680
basketballgamer24680 basketballgamer24680
  • 04-09-2019

Answer:

$0.42p

Step-by-step explanation:

$0.42 times p (however many pounds)= the cost of the sugar

Answer Link

Otras preguntas

When writing a summary, what does it mean to be objective? A. To rewrite in your own words B. To include only the most important details C. To leave out person
Frequent visitors can purchase season tickets for the water park. What is the subject in this sentence? water park visitors tickets purchase
4. Consider the following statement made in Chapter 4 of the text: "... consider that if the nucleus were the size of a grape, the electrons would be about one
Name the bird that is only found on nepal​
Knowing vital signs of your patient is important why
Simplify the expression: -9+-9-|-5|
PLS HELPWILL GIVE BRAINLIEST!!!20POINTS!!How do fat tissue and muscle tissue differ? Select all that apply. Fatty tissue sinks in water but muscle tissue floats
Find the sum of all the perfect squares that lie between 40 and 150.
Write and graph an inequality for the given solution set. {x∣x<7} Just write the inequality please 25 pts for each
AHHHH I CANT FIGURE THIS OUT HELP PLEASE