jennyyessaian jennyyessaian
  • 03-09-2019
  • Mathematics
contestada

Molly is making scarves. She bought 3 2/3 yards of fabric. Her total cost was $44. What was the cost per yard?

Respuesta :

DrAser
DrAser DrAser
  • 03-09-2019

Answer:

$ 12

Step-by-step explanation:

To simply know the method or requirement of a problem like that, just look at the units required (price/yard).

This means that there is a division needed. Divide the price by yards.

So

Price/Yards = 44 ÷ (3⅔) = 12 Dollars per Yard.

Answer Link

Otras preguntas

A climber is on a hike.after 2 hours he is at an altitude of 400 feet. After 6 hours, he is at an altitude of 700 feet. What is the average rate of change?
algae do not cause disease or not
The accompanying frequency table indicates the grades on the math midterm in Ms.Dennis' class. In which interval does the median of the date lie?
Can someone help me please got to be in tomorrow
why did the citizens of Richmond, Virginia feel upset about the actions at Fort Sumter ?
The accompanying frequency table indicates the grades on the math midterm in Ms.Dennis' class. In which interval does the median of the date lie?
What substance is made during transcription and where does it occur
Describe William Shakespeare in one word
What is the state at which a net force is zero called
@stewyWhich sentence uses a verb that agrees with its compound subject?     A.Waiters and waitresses serve the diners at the banquet.B.cell phones and tablets i