mayajackson2021
mayajackson2021 mayajackson2021
  • 02-09-2019
  • Mathematics
contestada

Two shirts and one tie costs $42, but one shirt and two ties cost $39. What does one shirt cost?

Respuesta :

isabellaaaa51
isabellaaaa51 isabellaaaa51
  • 02-09-2019
let s = shirts
let t = ties
2s + t = 42
s + 2t = 39
s = 15
t = 12
one shirt equals $15
Answer Link

Otras preguntas

. 1. Why do you think it had been a 'dismal' day so far?​
A person can run 3 miles per minute. (Convert to miles per hour to decide.) O True O False
14. If you are asked to analyze an issue for an essay assignment, what should you do? a. Nb. C. Divide the issue into its main parts and discuss each part. Expr
A translation T maps point B(-2,4) onto point B (3,-1). What is the translation T? HELP PLSS!!!! A- (x+5, y-5) B- (x+5, y+5) C- (x-5, y+5) D- (x-5, y-5)
A 4-pack of plastic flower pots costs $4.08. What is the unit price?
1. she/I/to/ will/say/anything/listen/not/.2. will/more /?/ sandwich / they / want/. 3. will / happy / her / she / results /be / exam / with / 4. next week/ the
The backyard of a new home is shaped like a trapezoid with a height of 44 ft and bases of 90 ft and 110 ft. What is the cost of putting sod on the yard, if the
is there is similarities between damak and Okhaldhunga ​
what is the volume of the circular cone below?
What could be used as another word for electrical potential A.wattage B.voltage C.current D.power