bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy?

A. 2-gallon container of laundry detergent for $21.76

B. 12-cup container of laundry detergent for $7.20

Respuesta :

halooooo
halooooo halooooo
  • 03-06-2019
B seems right, because 12 cups = .75 of a gallon but if you were to buy two that would be 24 cups= 1.5 gallons and that would only be $14.40
Answer Link

Otras preguntas

What is 0.75 as a fraction in simplist form
does a solution have to involve a liquid? explain.
Mario drew a model to represent one third of the space in his bookcase. how could mario draw a model to represent all the space in his bookcase.
The net force acting on a 50 kg crate is 0 N. What is the crate's acceleration
Three individuals form a partnership and agree too divide the profits equally. X invest -9,000 , Y invest 7,000, Z invest 4,000. How much less does X receive if
Mario drew a model to represent one third of the space in his bookcase. how could mario draw a model to represent all the space in his bookcase.
what is 1/9 of 60 equal
You are standing 1 meter from a squawking parrot. If you move to a distance three meters away, the sound intensity will be what fraction of its original value?
Describe what happens when blood in capillaries flows past cells
translate into an equation. Five times the sum of twice a number, x, and six is thirty. Find the number.x = Translate into an equation. The difference b