kiki6168 kiki6168
  • 02-04-2019
  • Mathematics
contestada

4 lb of bananas for $2.76 is the same as
1 lb of bananas for $.69
​

Respuesta :

jsjs49 jsjs49
  • 02-04-2019
1 lb = 16 ounces

Paid amount
= [(0.69 cents) / (16 ounces)] × (5 ounces)
= 0.215625 cents
Answer Link
Mmmaadddiee
Mmmaadddiee Mmmaadddiee
  • 02-04-2019
Yes because if you multiply $.69 by 4 u would get $2.76
Answer Link

Otras preguntas

What is the large spherical organelle responsible for the control of all cellular processes called?
Why might you want to use a raid 0 disk configuration?
Which of the following sentences is correct? A. A clause has a subject and verb, but a phrase does not. B. A phrase is a group of related words, but
If you are unable to see the road ahead while driving through heavy rain or fog, and your wipers do not help, you should:
A die is rolled 12 times find the probability of rolling exactly 12 ones
The sum of two consecutive even integers is 138. Write an equation and solve
J. brown consulting paid $2,500 cash for a 5-month insurance policy which begins on december 1. given the choices below, determine the general journal entry tha
Write the balanced chemical equations for the complete combustion of acetic acid (ch3cooh), the main active ingredient in vinegar.
Write a word phrase for the algebraic expression 3x+10
Which of the following is a risk associated with having too little body fat