jessies30 jessies30
  • 04-01-2019
  • Mathematics
contestada

Grapes cost $1.55 per pound. What equation is used to find c the total cost of p pounds of grapes?

Respuesta :

nika001
nika001 nika001
  • 04-01-2019
C=$1.55p

Is this what you need?
Hope this helps and hope you have a great day
Answer Link

Otras preguntas

Figura retórica que se usa para decir que una cosa es parecida o similar a otra ?
Read this excerpt from "The Most Dangerous Game" by Richard Connell. The general's eyes had left the ground and were traveling inch by inch up the tree. 
Rainsf
1+4=5, 2+5=12, 3+6=21 , 8+11=?
need help. 35-(-55)=?
You are planning to make and sell three different sizes if cylindrical candles. You buy 1 cubic foot of candle wax for $20 to make 8 candles of each size. a.)d
Rewrite 7 1/8 as an improper fraction.
-7 + (-6) = 1 -13 -1 13
Hettie is stacking paper cups.Each stack of 15 cups is 6 in high.What is the total height of 10 stacks of cups?
A network that is located in a small area, such as a single building is called a
how to write g(x)=2x+3/x+1 in the form of:g(x)=a/x+p +q