lizziealex03 lizziealex03
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

If milk cost $0.58 per pound how much would 3 and 1/2 gallon cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-01-2019

You would multiply .58 by 8.35 to get an answer of about 4.84

Now you would multiply 4.84 by 3.5 to get your price of 3 1/2 gallons of milk

$16.94 is the price of 3 1/2 gallons of milk

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

Luisa's restaurant and Bill comes to $75.50, and she leaves a 15% tip. What is Luisa's total restaurant bill?
$970 at 4 1/4% simple interest for 2 years
how do scientists use weather variables to describe and predict weather?
chad buys peanuts in 2 pound bags. he repackage them into bags that hold 5/6 pounds pound of peanuts. how many 2 pound bags of peanuts should chad buy so that h
Why did the United States become involved in the Philippines’ affairs? to help establish a democracy in preparation for independence to fight the Spanish-Americ
Long periods of unusually low precipitation are called?
Multiply and simplify 12 times 3/4.
train A arrives at central station on the hour and every 12 minutes . train B arrives on the hour and every 15 minutes . when do both trains arrive at the same
-3-y=24 y=3x solving systems of equations by substitution
which of the following fractions does not name the same point on the number line? a.3/4 b.6/8 c.5/6 d.9/12