spaigenicole spaigenicole
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

Find the price per ounce rounded to the nearest cent: 1 lb 4 oz for $8.88.
0.5


0.48


0.46


0.44

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-01-2019

Answer:

0.44

Step-by-step explanation:

We know that 1 pound = 16 ounces

So 1 lb 4 ounces = 16 ounce+4 ounce = 20 ounces


$8.88 / 20 ounces = .444

Rounding to the nearest cent $.44

Answer Link

Otras preguntas

These tables represent a quadratic function with a vertex at (0, -1). What is the average rate of change for the interval from x = 9 to x = 10? х Interval 0 1 W
is a type of appeal that tries to make readers feel something. Ethos Logos Pathos Eros n.
Question 7 write a rule to describe each transformation
How would the number 48.15 be written in words?
(1)/(5)x +3=2x-24 Anwser please kitten
Factor. x(3y−5)+3(3y−5) Enter your answer in the box.
Find the measure of angle a
The Venn Diagram shows the relationships among different sets of numbers. Which number would be located in the shaded part of the diagram?
your patient is a 56-year-old woman with a history of type 2 diabetes who reports feeling dizzy. she is pale and diaphoretic. her blood pressure is 80/60 mm hg.
What is a benefit of meeting people while job shadowing? They can determine if the job is a good fit for your personality. They may be able to write letters o