justhereforanswers13
justhereforanswers13 justhereforanswers13
  • 02-11-2018
  • Mathematics
contestada

Lauren had no more than $23 to spend on 5 avocados. After buying them she had $3. What is the most each avocado cost?
Write as an inequality!!
SUPER EASY MATH AND SUPER URGENT?

Respuesta :

dernst041 dernst041
  • 02-11-2018
23÷5=4 with a remainder of $3. each avocada was 4$.
Answer Link
Harini10
Harini10 Harini10
  • 02-11-2018
$23 / 5 = 4 and a remainder of 3
So, each avocado would be 4 dollars each
Answer Link

Otras preguntas

find solutions to the linear equation y = − 3 x − 3
Another term for a risky mortgage is a?
Which political party generally believes that it is the people's own responsibility to ensure their well-being?
The value of X is a word tell me
what is the irony in the chapter A Remarkable Rocket
suppose you are the general manager of DDC.write a press release for increasing the price of product​
An experimenter wants to make a layer of carbon 70.0 Angstroms thick by evaporating carbon onto a clean glass surface in vacuum. (1Angstrom=10−10m .) He first l
write a article on famous places in UAE​
A solution contains iron ions and aluminum ions. A mixture of ammonium chloride and ammonium hydroxide is added to the solution. The precipitate that forms will
In a large population of adults, the mean IQ is 120 with a standard deviation of 21. Suppose 50 adults are randomly selected for a market research campaign. (Ro