anthonyleetjboyd anthonyleetjboyd
  • 03-08-2018
  • Mathematics
contestada

at a price of 4.89 per pound, what is the cost 3.95 pounds of deluxe mixed nuts?

Respuesta :

jdoe0001 jdoe0001
  • 03-08-2018

[tex] \bf \begin{array}{ccll}
\${data-answer}amp;lbs\\
\text{\textemdash\textemdash\textemdash}&\text{\textemdash\textemdash\textemdash}\\
4.89&1\\
x&3.95
\end{array}\implies \cfrac{4.89}{x}=\cfrac{1}{3.95}\implies \cfrac{4.89\cdot 3.95}{1}=x [/tex]

Answer Link

Otras preguntas

What is consumer vigilance? Select the best answer from the choices provided. A. being aware of risks to consumers B. being fearful about consumer situations
What is the answer to the q's
What’s a metamorphosis
Which type of character do the men represent
Which of the following countries is most likely to have the largest gap between the wealthiest and poorest citizens in the world? A. Peru B. United States C. Al
Which of the following best describe a parabola
which of these resources do the Koreas have a import​
Ordenalo de la A-Z 1. Nineteen 2. score 3 cousin 4. present 5. wonderful 6. charm 7. scarf 8. merge 9. barking 10.battery 11 earthworm 12 nervous 13 angle 14 ob
suppose that 11 inches of wire cost 66 cents at the same rate how much (in cents) will 28 inches of wire cost ​
Kelly wants to save money for an emergency fund. She decides to take advantage of the high interest rates of the holiday club her bank offers. Evaluate Kelly's