rayshell
rayshell
03-03-2016
Mathematics
contestada
7 balloons cost $ 9.1 what is the unit rate?
Respuesta :
CmdrWinters
CmdrWinters
03-03-2016
To find the unit rate, you just need to divide the total cost of the amount of items purchased by the amount of items purchased.
If 7 balloons costs $9.10, then you just need to divide 9.1 by 7 to get the unit price.
9.1 / 7 = 1.3
If 7 balloons costs $9.10, then one balloon costs $1.30.
The unit rate for the balloons is $1.30.
Hope that helped =)
Answer Link
VER TODAS LAS RESPUESTAS ( 87+ )
Otras preguntas
Evaluate: Two to the fifth power.
HELP NEEDED ASAP!! GIVING BRAINLIEST
3 "It is necessary that competition exist if the whole economy is to remain dynamic. When competition ceases to exist, there will be no pressure to pass the ben
what is the measure of c
you guys whats 10 divided by 9 no remainders
need help with simplifying expressions
HELLLLLLP FIRST RIGHT GETS BRAINLYEST
Dice A has the sides 2, 2, 4, 4, 6, 6 and Dice B has 1, 3, 1, 3, 1, 3. What is the probability that when you roll the dice Dice A - Dice B is equal to 1?
graph the line that passes through the two points then find the slope of the line (-3,-3)(1,1)
Which quotation from “Love's Vocabulary” best demonstrates that love can simultaneously exist as opposites?